2017 Tesoro March Point Run
10K
Age Group Results
June 10, 2017
Results By Skagit Runners Skagit Runners
Female Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Amy Purcell Anacortes WA 259 38 3 45:03.6 45:05.7 7:15/M
Female 15 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Abigail Cowan Mount Vernon WA 233 16 5 45:39.2 45:41.1 7:21/M
Female 20 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Adrienne Langkow Woodinville WA 244 25 14 53:22.3 53:28.6 8:36/M
2 Katherine Mills Oak Harbor WA 247 29 18 56:25.7 56:31.2 9:05/M
3 Robyn Jones Bellingham WA 240 27 19 57:01.3 57:12.0 9:11/M
4 Emily Kenote Anacortes WA 243 29 30 1:05:36.7 1:05:42.9 10:34/M
5 Elizabeth Callaghan Stanwood WA 232 29 33 1:12:15.3 1:12:28.3 11:38/M
6 Emily Vogel Oak Harbor WA 253 25 34 1:12:42.4 1:12:48.0 11:42/M
Female 30 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kathryn Merrill Anacortes WA 261 34 4 45:28.3 45:31.0 7:19/M
2 Brandi Civico Bellingham WA 266 37 21 57:20.2 57:25.5 9:14/M
3 Brooke Protsman Mount Vernon WA 257 36 26 1:00:56.5 1:01:01.7 9:49/M
4 KATIE MAURICIO Mount Vernon WA 264 38 31 1:07:48.1 1:07:58.6 10:55/M
5 Kasia Kaplinska Seattle WA 260 36 36 1:18:34.3 1:18:46.5 12:39/M
6 Trina Kendall Camano Island WA 241 30 40 1:39:50.0 1:39:54.9 16:05/M
Female 40 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Karen Beebe Bellingham WA 229 48 11 49:55.1 49:59.7 8:02/M
2 STACY PIERCE ANACORTES WA 265 42 15 54:46.8 54:55.1 8:49/M
3 Lisa Terrill Anacortes WA 252 40 35 1:13:32.0 1:13:37.6 11:50/M
Female 50 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 PATTIE ROSSON ANACORTES WA 267 51 13 51:50.7 52:00.8 8:21/M
2 Beverly Beppler Seattle WA 230 56 20 57:15.8 57:21.0 9:13/M
3 KATHY HERNDON Bellingham WA 269 55 22 57:20.7 57:25.5 9:14/M
4 Joan Langkow Snohomish WA 245 54 24 58:24.1 58:30.2 9:24/M
5 Traci Huffer Edmonds WA 239 55 28 1:04:30.4 1:04:38.5 10:23/M
6 Stacy Price Sedro Woolley WA 249 53 29 1:04:30.4 1:04:40.6 10:23/M
7 SHERRY HENDRIX Mt.Vernon WA 263 59 37 1:18:49.9 1:19:00.9 12:42/M
8 Carrie Strong Gervais OR 251 51 39 1:33:22.3 1:33:28.7 15:02/M
Male Overall Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 ZACH BROWN Bellingham WA 271 34 1 39:33.8 39:35.6 6:22/M
Male 15 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 DEREK VANCE ANACORTES WA 270 18 7 47:29.9 47:40.2 7:39/M
Male 20 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Dave Kenote Anacortes WA 242 29 12 51:49.1 51:55.6 8:21/M
2 Caleb Bradford Mount Vernon WA 231 23 27 1:02:14.1 1:02:19.6 10:01/M
Male 30 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ryan Protsman Mount Vernon WA 258 36 10 49:31.1 49:35.8 7:58/M
Male 40 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Seth Cowan Mount Vernon WA 234 47 6 45:39.2 45:41.5 7:21/M
2 Todd Fahlman Marysville WA 236 48 17 55:19.6 55:30.4 8:54/M
3 Nigel Gray Anacortes WA 238 48 25 58:56.9 59:09.9 9:29/M
Male 50 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 James Tangaro Anacortes WA 255 51 2 44:55.4 45:00.3 7:14/M
2 ROY RECHLIN Bellingham WA 268 51 9 49:07.3 49:12.9 7:55/M
3 Andrew Vlaskin Mill Creek WA 256 56 16 55:07.6 55:17.6 8:53/M
Male 60 to 69
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 BOB HULBERT La Conner WA 272 62 8 48:34.7 48:38.3 7:49/M
2 Steve Anderson Anacortes WA 227 61 23 58:05.7 58:10.7 9:21/M
Male 70 to 79
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mike Simpson Oak Harbor WA 250 70 32 1:11:00.3 1:11:10.5 11:26/M
Male 80 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 KEITH WOOD Sultan WA 262 88 38 1:30:35.1 1:30:42.7 14:35/M